Nowy numer 49/2023 Archiwum

Lizbona czeka na Dublin

Za dwa tygodnie Irlandczycy ponownie zagłosują w sprawie traktatu z Lizbony. Sondaże wskazują na spadek liczby zwolenników dokumentu reformującego UE.

Po ubiegłorocznym referendum, w którym Zielona Wyspa wyraźnie powiedziała NIE traktatowi, z komentarzy wielu europejskich polityków jasno wynikało, że nie pogodzą się z zablokowaniem projektu przez jeden kraj. Postawiono rządowi irlandzkiemu ultimatum: do października 2009 powinien zaproponować „jakieś” wyjście z sytuacji.

Demokracja, ale…
Oczywiście chodziło o powtórne referendum i bardziej przekonującą kampanię informacyjną. Rok temu, głównie dzięki niezwykle aktywnej akcji przeciwników traktatu pod wodzą biznesmana Declana Ganleya, Irlandczycy odrzucili dokument, będący tylko nieznacznie poprawioną kopią odrzuconej wcześniej przez Francuzów i Holendrów tzw. konstytucji europejskiej. Traktat z Lizbony ratyfikowała większość krajów członkowskich UE, tylko w Czechach, Polsce i Niemczech czeka on na podpisy prezydentów. Wszędzie jednak ratyfikacja odbyła się nie w drodze referendum, tylko poprzez głosowania parlamentów. Obawiano się ponownego fiaska, czyli odrzucenia zaproponowanej reformy przez obywateli.

Jedynie w Irlandii istnieje konstytucyjny wymóg, by przyjęcie tego typu dokumentu poprzedziło referendum. A ponieważ w pierwszym głosowaniu dokument przepadł, powinien – w myśl zasady jednomyślności obowiązującej w takich przypadkach w UE – trafić do kosza jako martwy akt prawny. Problem w tym, że brukselscy eurokraci i najsilniejsi gracze w Unii już dawno przestali serio traktować unijne reguły. Zmuszając Irlandię do ponownego głosowania, mówią wyraźnie: demokracja demokracją, ale wynik musi być po naszej myśli. Głosujemy zatem do skutku.

Irlandzka chorągiewka
O ile rok temu przeciwników traktatu z Lizbony było w referendum więcej (ponad 53 proc. powiedziało NIE), to już kilka miesięcy później sondaże wskazywały odwrócenie tendencji, z tym, że wyniki wahały się z miesiąca na miesiąc. I tak w styczniu 2009 sondaż Red C wskazywał na 58 proc. poparcia odrzuconego niedawno dokumentu. W lutym sondaż TNS mrbi mówił o 51-procentowym poparciu, w maju – według tego samego ośrodka – zwolennicy stanowili już ok. 66 proc. Takie wyniki napawały nadzieją zarówno premiera Briena Cowena, jak i twardych zwolenników Lizbony w całej Unii.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny