GN 2/2021 Archiwum

Koniec "układania golanu"

Po 35 latach służby w barwach ONZ polscy żołnierze opuszczą w tym roku Wzgórza Golan.

W następstwie tych wydarzeń, na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, powołano 7 lat później misję sił pokojowych UNDOF. Ponad 1000 żołnierzy nadzoruje zawieszenie broni między Izraelem i Syrią. Nieodłącznym elementem składowym UNDOF – aż do obecnego roku – jest polski 353-osobowy kontyngent. Składa się nań batalion operacyjny i personel kwatery głównej w bazie Ziouani, po izraelskiej stronie linii rozgraniczenia.

Obronne i bogate w wodę
Izrael, przywołując argumenty za utrzymaniem pod kontrolą Wzgórz Golan, zwykle mówi o jego walorach obronnych i wodzie. Istotnie, 20-kilometrowy bufor Golanu od 1967 r. oddalił groźbę ostrzału przez artylerię syryjską miejscowości na terenie państwa żydowskiego. Tyle, że – jak pokazała wojna z libańskim Hezbollahem latem 2006 r. – takie odległości nie są już przeszkodą nie tylko dla rakiet regularnych arabskich armii, ale nawet bojowników z przenośnymi wyrzutniami. Pociski katiusz Hezbollahu lądowały znacznie głębiej wewnątrz terytorium izraelskiego. Z drugiej strony przewaga militarna Izraela nad armiami sąsiadów (w tym i Syrii) wciąż rośnie.

Od czasu upadku ZSRR nic nie wskazuje, by mógł znaleźć się na świecie protektor zdolny zrównoważyć Syryjczykom izraelski arsenał i możliwości technologiczne. Były szef sztabu armii izraelskiej Mosze Jalon przyznał: „Armia obroni granice Izraela, niezależnie od ich kształtu”. Zakładana demilitaryzacja Golanu po ewentualnym porozumieniu pokojowym (i przywróceniu syryjskiej władzy na tym terenie) będzie oznaczać pozostawanie wojsk syryjskich w oddaleniu 35 km od granicy na Jordanie.

Specjalny – prawdopodobnie sponsorowany przez USA – system wczesnego ostrzegania zapewni przestrzeganie ustaleń. Były szef izraelskiego wywiadu Szlomo Gazit poparł tę koncepcję: „Podobnie jest z Egiptem. Może i linia Kanału Sueskiego była dla nas łatwiejsza do obrony, ale porozumienie pokojowe (w którego ramach Izrael oddał Egiptowi Synaj, zajęty również w 1967 r.) lepiej służy interesom naszego kraju”. Argument wody utrzymuje wciąż swoje znaczenie, jako że z golańskich źródeł pochodzi około 25 proc. zaopatrzenia Izraela w wodę pitną. Rozwój technologii odsalania wody morskiej może jednak obniżyć i ten walor.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama