GN 43/2020 Archiwum

Fotoporadnik dla początkujących

Robienie zdjęć to nie proste naciskanie guzika migawki. To pewien styl życia, rodzaj komunikacji ze światem, języka. Wakacje to doskonały moment, by zacząć uczyć się języka obrazu z pożytkiem dla siebie i rodziny.

Fotografia to najbardziej chyba demokratyczna forma sztuki. W zasadzie każdy może się nią zająć, każdy może ją uprawiać. Technologia cyfrowa powoduje, że nie trzeba – tak jak kiedyś – mieć swojego laboratorium fotograficznego, wystarczy domowy komputer. Ten artykuł jest dla ciebie, Czytelniku, który jeszcze nie masz aparatu albo swój stary sprzęt chcesz wymienić na nowy. Zanim cokolwiek się zacznie, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Co kupić? Aparat cyfrowy czy analogowy? Odpowiedź jest prosta. Cyfrowy. Fotografia analogowa to dzisiaj rynek niszowy, który zaspokaja gusta najbardziej wybredne.

No i pytanie drugie: jaki konkretnie cyfrowy aparat kupić? Na potrzeby tego krótkiego przewodnika podzieliliśmy aparaty dostępne na rynku na trzy grupy:
• aparaty tanie
• aparaty wszechstronne
• aparaty dla ambitnych
Zanim kilka słów o każdej z tych grup, jedno wyjaśnienie. Dobre zdjęcia można robić każdym aparatem. Jakość zdjęcia nie jest uzależniona od typu aparatu. Każdy z nich ma swoje ograniczenia i swoje zalety. Dylemat, jaki konkretnie model kupić, da się streścić jednym zdaniem: nie można mieć wszystkiego.

Proste
Aparaty z grupy „tanie” wcale nie oznaczają niskiej jakości. To po prostu konstrukcje kompaktowe. Główny nacisk położony jest na robienie zdjęć w warunkach standardowych. Takich, z jakimi mamy do czynienia w przeważającej większości przypadków. To aparaty tanie, lekkie i małe. Swego rodzaju przeciwieństwem są aparaty „dla ambitnych”. Te z kolei są dużo lepiej przystosowane do warunków ekstremalnych, szczególnych. Często mają wzmocnioną konstrukcję czy wymienialne obiektywy. Można podłączyć do nich teleobiektyw do robienia zdjęć dalekich obiektów, ale także tzw. rybie oko – czyli obiektyw z szerokim kątem „widzenia”. Ten przydaje się chociażby wtedy, gdy z bliska chcemy zrobić zdjęcie czegoś dużego (fresk na ścianie katedry). Inne funkcje dla ambitnych to chociażby tzw. stabilizacja obrazu (przydaje się na przykład wtedy, gdy fotografujemy przez duży teleobiektyw), czy możliwość wyłączenia automatycznego ustawiania ostrości (tzw. autofocus).

Dla ambitnych
Aparaty z grupy „dla ambitnych” mają same zalety, ale… są najdroższe, najcięższe i konsumują najwięcej energii. Czy to może być problem? Tak. Takiego sprzętu nie da się wrzucić do torby plażowej. Z kolei nie wszystkim odpowiada chodzenie z plecakiem fotograficznym. Co warte w tym miejscu podkreślenia, aparaty dla ambitnych mają wiele funkcji, które do robienia zdjęć pamiątkowych wcale nie są niezbędne. Ba, niektóre z nich nigdy nie zostaną wykorzystane.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także