Nowy numer 43/2020 Archiwum

Święto Henrykowa 5 i 6 czerwca

Głównym „bohaterem” tegorocznych dni „Klasztoru Księgi Henrykowskiej” jest „Księga henrykowska”.

Do jej czytania zaproszono kard. Henryka Gulbinowicza, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, marszałka województwa dolnośląskiego Marka Łapińskiego, prof. Jana Miodka, a także znanych aktorów: Emilię Krakowską, Jana Szelca i Tadeusza Szymkowa. Księgę będzie można także zobaczyć z bliska.

Na publiczny widok wystawiona została również niezwykła, ważąca 8 kg, wysadzana szlachetnymi kamieniami, srebrna monstrancja w kształcie drzewa genealogicznego Jezusa. Ten bezcenny zabytek, pochodzący z 1671 r., porównywany jest ze skarbem z Bremy. W czasie II wojny światowej, gdy w Henrykowie stacjonowały wojska radzieckie, monstrancja zniknęła z klasztoru. Po jakimś czasie została znaleziona na bazarze.

Odkupił ją – podobno za wódkę – ktoś, kto wiedział dobrze, co to jest i skąd pochodzi. Odniósł skarb do klasztoru i takim sposobem zachowała się do dziś. Wiele atrakcji przygotowała także telewizja Discovery Historia, m.in. pokazy filmów realizowanych przez stację, inscenizacja potyczki z czasów napoleońskich, a także kolejna edycja akcji „Dotknij historii”, która polega na popularyzowaniu eksponatów schowanych w muzeach i archiwach. Wszystko w klimacie ludowego festynu, przy muzyce i z możliwością degustacji lokalnych specjałów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama