Nowy numer 38/2023 Archiwum

Putin na ikonach

Rosja. W małej wiosce koło Niżnego Nowo-grodu powstała sekta, której członkowie modlą się przed ikonami z wizerunkiem... prezydenta Rosji Władimira Putina!

Wyznawcy sekty o nazwie „Zmartwychwstanie Rusi”, do których należy większość mieszkańców wioski Bolszaja Elnja, wierzą, że prezydent Putin w poprzednich życiowych wcieleniach był apostołem Pawłem i królem Salomonem.

Ikona z wizerunkiem Putina – Wybrańca Bożego, do której się modlą, miała pojawić się w sposób cudowny. Członkowie sekty są także przekonani, że słynny polityk wie o ich działaniach i je popiera. Sekta wydaje specjalną gazetę „Świątynia Światła”, w której ukazują się wywiady z nieżyjącymi ludźmi, m.in. z Pawłem Apostołem.

Od lat 90. XX wieku Rosja przeżywa gwałtowną eksplozję powstających sekt. Mimo wysiłków Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który prowadzi szeroko zakrojoną akcję edukacyjną, zjawiska nie udało do końca wyeliminować. Szacuje się, że na terenie Federacji Rosyjskiej działa obecnie od 500 do 700 sekt, do których należy 600–800 tysięcy osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast