Nowy numer 48/2022 Archiwum

Prezydent Włoch: Kraj sam zatroszczy się o poszanowanie konstytucji i wartości UE

"Włochy potrafią same zatroszczyć się o siebie, jeśli chodzi o poszanowanie konstytucji i wartości Unii Europejskiej" - oświadczył w piątek prezydent Sergio Mattarella. Tak skomentował słowa francuskiej sekretarz stanu ds. europejskich Laurence Boone, która oświadczyła, że Paryż będzie czuwał nad poszanowaniem praw i wolności przez nowy rząd w Rzymie.

Przytoczona przez Ansę krótka wypowiedź powściągliwego zazwyczaj szefa państwa była odpowiedzią na pytanie dziennikarza o wywiad minister Boone dla dziennika "La Repubblica". Powiedziała w nim między innymi: "Chcemy pracować z Rzymem, ale będziemy czuwać nad poszanowaniem praw i wolności".

Tak odniosła się do współpracy z rządem centroprawicy, na którego czele stanie zapewne liderka partii Bracia Włosi Giorgia Meloni.

Jak dodała przedstawicielka rządu Francji, "ważne jest, by rząd Meloni pozostał na europejskim froncie przeciwko Moskwie i popierał sankcje".

"Uszanujemy demokratyczny wybór Włochów. Europa musi pozostać zjednoczona, zwłaszcza wobec wojny wypowiedzianej przez Rosję Ukrainie" - oświadczyła sekretarz do spraw europejskich, przypominając o unijnych sankcjach na Moskwę.

"W tej kwestii Meloni jasno wyraziła swoje poparcie dla tego, co robi Unia. To oczywiste, że są między nami różnice. Będziemy bardzo uważni wobec sprawy poszanowania wartości i reguł państwa prawa. UE już okazała czujność wobec innych krajów, takich jak Węgry i Polska" - dodała Boone.

W reakcji na słowa o czujności wobec Włoch Giorgia Meloni oświadczyła: "Ufam, że francuski rząd zdementuje słowa, które za bardzo przypominają niedopuszczalną groźbę ingerencji przeciwko suwerennemu państwu, członkowi UE".

Kandydatka na premiera dodała, że era włoskich rządów centrolewicowej Partii Demokratycznej, które "prosiły o ochronę za granicą, skończyła się".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama