Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jesteśmy w spirali?

O długach państwa z Ireneuszem Jabłońskim rozmawia Tomasz Rożek.

Tomasz Rożek: Nasze finanse publiczne nie wyglądają różowo. Pożyczamy na spłacanie starych zobowiązań. Czy Polska nie wpada w spiralę zadłużenia?
Ireneusz Jabłoński: – Tak może się stać, jeżeli nie zatrzymamy tego procederu.

A jak to zrobić? Cięciami, oszczędnościami?
– Jestem zdania, że nie bardzo jest co ciąć. Po to, żeby ograniczyć narastanie długu, z jednej strony należy zamrozić wydatki na obecnym poziomie, a z drugiej podjąć taką politykę gospodarczą i podatkową, które odblokowałyby możliwości wytwórcze Polaków. Uruchomienie polskiej przedsiębiorczości, najlepszej w Europie, spowodowałoby, że zaczęlibyśmy produkować przy tym, co posiadamy.

Jak to zrobić? PiS chce, zwiększając dziurę budżetową, skierować pieniądze na rozruszanie gospodarki.
– PiS chce obciążyć podatkiem inflacyjnym i spłatą długu przyszłe pokolenia. Tylko tyle osiągnie. Odblokowanie przedsiębiorczości nie polega na zadłużeniu, tylko na zdjęciu restrykcji z działalności gospodarczej.

Czyli rejestracja firmy w jednym okienku?
– Między innymi. Trzeba ułatwić procedury, zlikwidować połowę, albo i większą część tych 50 instytucji kontrolujących, uprościć i zmniejszyć obciążenia podatkowe i uelastycznić rynek pracy. To właśnie są działania zwiększające polską przedsiębiorczość i, co się z tym wiąże, konkurencyjność naszej gospodarki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka