Nowy numer 5/2023 Archiwum

Znamy laureatów tegorocznej Nagrody Ratzingera - po raz pierwszy otrzyma ją niechrześcijanin

Tym razem wyróżnieni zostali amerykański prawnik, Żyd prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler oraz francuski jezuita, ks. prof. Michel Fedou. Weiler jest pierwszym w historii laureatem tej nagrody, który nie jest chrześcijaninem.

Nagrodę przyznaje Fundacja Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Zgodnie ze statutem przyznawana jest „uczonym, którzy wyróżnili się szczególnymi zasługami w zakresie publikacji i/lub badań naukowych”. Nominacje przygotowuje Fundacja, są jednak przedstawiane do zatwierdzenia papieżowi. 

Kim zatem są tegoroczni laureaci?

Prof. Joseph H. Weiler to urodzony w 1951 r. prawnik. Praktykujący Żyd i profesor prawa międzynarodowego m.in na licznych uniwersytetach w USA i Wielkiej Brytanii. Zajmuje się m.in. kwestiami prawa europejskiego, międzynarodowego i praw człowieka. Choć jest wyznawcą judaizmu, to bronił Włoch przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie dotyczącej krzyży w szkołach. Jego znakomite wystąpienie w tej sprawie zobaczysz tutaj:

Drugi z tegorocznych laureatów, jezuita, ks. prof. Michel Fédou urodził się w Lyonie, we Francji, w 1952 roku. Od 1987 jest profesorem teologii dogmatycznej i patrystyki w jezuickim Centrum Sèvres w Paryżu. Jest również członkiem zarządów kilku stowarzyszeń teologicznych oraz Komisji ds. dialogu ekumenicznego z luteranami i prawosławnymi. Jest autorem licznych prac, zwłaszcza z zakresu patrystyki i chrystologii.

Wraz z edycją 2022 będzie w sumie 26 nagrodzonych. Nagrodzeni to nie tylko katolicy, ale też wyznawcy innych wyznań i religii. Są wśród nich m.in.: jeden anglikanin, jeden luteranin, dwóch prawosławnych, a od tego roku również wyznawca judaizmu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze