Nowy numer 48/2022 Archiwum

Moskwa: „zamrożenie” kontaktów Cerkwii rosyjskiej z Kościołem katolickim

„Obecnie stosunki między Rosyjską Cerkwią Prawosławną a Kościołem rzymskokatolickim są praktycznie zamrożone” – powiedział metropolita Antoni z Wołokołamska, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

 „Ostatnio niestety muszę powiedzieć, że nasze relacje są praktycznie zamrożone… Na tym etapie muszę powiedzieć, że niektóre komentarze, które czytamy i słyszymy nie tylko z ust Papieża, ale także pochodzące od większości jego asystentów, nie wnoszą absolutnie żadnego wkładu do przygotowania spotkania (papieża Franciszka z patriarchą Moskiewskim Cyrylem) oraz do dalszej współpracy”. Powiedziała to w sobotę podczas programu „Kościół i Pokój” kanału telewizyjnego „Rosja 24” osoba „numer 2” Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Wcześniej metropolita Antoni powiedział RIA Novosti, że patriarcha Cyryl nie weźmie udziału w Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w Kazachstanie we wrześniu i dlatego nie spotka się z papieżem Franciszkiem. Przygotowanie nowego spotkania, możliwość odbycia go w Jerozolimie, jak sądzono, zostało zawieszone przez Watykan – podkreślił przedstawiciel rosyjskiego Kościoła.

Pierwsze i jedyne spotkanie patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem odbyło się 12 lutego 2016 r. na międzynarodowym lotnisku w Hawanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama