Malowanie diamentami to technika wykonywania obrazów za pomocą umieszczania akrylowych kryształków na kanwie z płótna, ceniona za prostotę i stosunkowo łatwą dostępność. Każdy, niezależnie od posiadanego talentu plastycznego może zrobić obraz techniką haftu diamentowego. Zobacz, jakie to proste!
Malowanie diamentami, haft diamentowy, diamentowa mozaika to używane zamiennie określenia dla tej samej aktywności polegającej na umieszczaniu miniaturowych kryształków akrylowych w kształcie diamentu z fasetką na płótnie. Sama praca jest dość wciągająca, wymaga maksimum uwagi i precyzji. Nagrodą będzie własnoręcznie zrobiony obraz, który można wykorzystać na wiele sposobów.
W każdym zestawie do malowania diamentami powinny znaleźć się następujące elementy:
– płótno z niewysychającą warstwą samoprzylepną zabezpieczoną folią,
– komplet kryształków potrzebny do zrobienia obrazu,
– piórko lub pipeta.
Niektóre zestawy zawierają też pojemniki do sortowania kryształków oraz wosk, który nakłada się na pipetę, by kryształki lepiej się trzymały.\
Haft diamentowy jest zajęciem, które może wydawać się monotonne, natomiast na pewno nie wymaga pracy koncepcyjnej. Instrukcja jest prosta i można ją zamknąć w jednym zdaniu: należy przenieść wszystkie diamenty na płótno, kierując się ustaloną numeracją. Tym samym numerom na płótnie odpowiadają diamenty w odpowiednio oznaczonym opakowaniu. Całość pracy sprowadza się do mrówczego przenoszenia diamentów z woreczków lub pojemnika do sortowania na płótno.
Trudne? Kilka pierwszych kryształków może sprawić trudność, bo jak we wszystkim, tak i tu trzeba nabrać wprawy. Później praca przebiega automatycznie, aczkolwiek wymaga koncentracji. Nie ma możliwości, by jednocześnie układać diamenciki i zerkać na telefon lub telewizor. Nawet słuchanie podcastu może okazać się zbyt rozpraszające. Haft diamentowy absorbuje całkowicie, ale też daje coś w zamian – totalne oderwanie od codzienności, całkowity reset. Już w niedługim czasie od rozpoczęcia pracy można poczuć, jak mięśnie karku rozluźniają się, a stres powoli ustępuje.
Dla lepszego efektu warto pracować w ciszy, ale nie jest to niezbędny warunek. Równie dobrze można sobie włączyć muzykę relaksacyjną.
Dzieci i relaks? Co prawda brzmi to trochę abstrakcyjnie, ale nawet najmłodsi mogą skorzystać z dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą malowanie diamentami. Współczesne dzieci bardzo dużo czasu spędzają w wirtualnym świecie, co niestety nadweręża ich systemy nerwowe. Malowanie diamentami będzie dla nich doskonałym powrotem do analogowej rzeczywistości. Przy okazji spędzą trochę czasu z rodzicami, a to w dzisiejszym rozpędzonym świecie jest dosłownie na wagę złota.
Jak robić haft diamentowy z dziećmi? Wspólne robienie jednego, dorosłego obrazka, nie jest dobrym pomysłem. Znacznie lepiej będzie kupić maluchom osobne, małe obrazki, których zrobienie nie zajmuje dużo czasu. Oczywiście na początku będą potrzebowały pomocy mamy lub taty, ale z czasem nabiorą wprawy. Dla nich to doskonały trening małej motoryki.
Można się spierać, czy haft diamentowy naprawdę poprawia kreatywność, skoro nie wymaga żadnej pracy koncepcyjnej. My jednak udowodnimy, że naprawdę tak jest.
Przede wszystkim wykonywanie haftu diamentowego aktywizuje prawą półkulę mózgu, która jest odpowiedzialna za umiejętności artystyczne. Czyli im więcej haftujemy diamentami, tym lepsze efekty będziemy osiągać później w pracach kreatywnych.
Ponadto haftowanie diamentami zwiększa zdolność koncentracji i skupiania się na zadaniu, co w przyszłości przełoży się na lepsze efekty osiągane w pracach kreatywnych.
Warto też zauważyć, że gotowy obrazek daje poczucie zadowolenia z wykonania zadania. Wiąże się to z wyrzutem dopaminy, zwanej hormonem szczęścia. A powszechnie wiadomo, że ludzie szczęśliwi są bardziej kreatywni.
Jak najbardziej tak. Haft diamentowy to nie tylko kreatywne zajęcie, które pomaga zwalczyć stres. To także – po skończeniu pracy – przepięknie błyszczący kolorowy obraz, którego wcale nie trzeba chować na dnie szafy. Lepszym wyjściem będzie oprawienie takiego obrazu w ramkę i powieszenie na ścianie. Warto zawczasu dobrze wybrać wzór i kolorystykę pracy, tak by pasowała do wybranego przez nas pomieszczenia. W salonie mogą to być uniwersalne kwiaty lub krajobraz, w pokoju dzieci ulubione zwierzę, w kuchni abstrakcyjna mozaika.
Artykuł sponsorowany (km)
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się