Nowy numer 48/2022 Archiwum

Chór osób głuchych zaśpiewa na papieskich liturgiach w czasie ŚDM w Lizbonie

Papież chce spotkać wszystkich. Słowo „wszystkich” obejmuje także głuchych – podkreśla Carmo Diniz, z lokalnego komitetu organizacyjnego przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Odbędą się one w dniach 1-6 sierpnia w Lizbonie. Podczas liturgii papieskich będzie śpiewał chór złożony z osób głuchych.

Komitet od początku wykorzystuje portugalski i międzynarodowy język migowy w przekazywaniu informacji związanych z ŚDM: orędzia papieża Franciszka do młodych Portugalczyków, oficjalnej modlitwy i hymnu. Również filmy wideo publikowane w internecie przez komitet są opatrzone napisane, aby były dostępne także dla osób niesłyszących. Kolejnym krokiem będzie stworzenie grupy międzynarodowych tłumaczy na inne języki migowe, niż portugalski i międzynarodowy.

Podczas ŚDM realizowany będzie projekt Mãos que Cantam (Śpiewające ręce). Powstał on 12 lat temu na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim. Aby osoby głuche czuły się w pełni włączone w centralne wydarzenia z udziałem papieża, chór z nich złożony będzie wykonywał wszystkie śpiewy liturgiczne.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama