Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wojna dwóch światów

O globalnym wymiarze wojny w Ukrainie i dwóch rywalizujących o dominację na świecie blokach państw mówi dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Kamil Zajączkowski.

Bogumił Łoziński: Czy wojna w Ukrainie, mimo że toczy się na obszarze jednego państwa, ma charakter globalny?

Kamil Zajączkowski:
Od początku tego konfliktu podkreślam, że wojna w Ukrainie nie jest ani konfliktem lokalnym, ani nawet regionalnym, ale ma cechy wojny globalnej.

Dlaczego?

Po pierwsze, jest próbą zmiany porządku międzynarodowego, którego pewne ramy zostały stworzone po II wojnie światowej – z międzynarodowymi instytucjami finansowymi i politycznymi oraz dominacją Zachodu z USA na czele, a który ukształtował się w latach 1989–1991, czyli po zakończeniu zimnej wojny.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego