Nowy numer 08/2024 Archiwum

Kopciuszek wśród papieży

Po najkrótszym konklawe XX wieku nastąpił najkrótszy pontyfikat. Tak niepozorny i przytłumiony pontyfikatami zarówno poprzedników, jak i następców papieża Lucianiego, że w doniesieniach prasowych, filmach, komentarzach, artykułach zdarza się autorom z rozpędu napisać „Jan Paweł II” i mało kto to zauważa.

To jak z tym dymem nad Sykstyną, który wypuszczony po czwartej zaledwie sesji konklawe wszystkim obserwującym wydał się czarny. A przecież to dzięki niemu podwójne imię (po raz pierwszy w historii Kościoła) stało się synonimem trwałości, kontynuacji osiągnięć Jana (XXIII) i Pawła (VI) – obu świętych oraz sterowania Piotrową łodzią w kierunkach nowych, których szlaki wyrysowano w trakcie Soboru Watykańskiego II. „Papież uśmiechu” – takim go zapamiętano. Krótki, choć intensywny miesiąc pontyfikatu nie pozwolił na więcej. Na jednej z audiencji generalnych ze wzruszeniem opowiadał, jak prowadziła go niewidoma kobieta. „To dziwne – powiedział – że niewidomy prowadzi widzącego”. „Na tym polega wiara” – westchnęła ona. Wystarczyłoby posłuchać tego nagrania z audiencji, zobaczyć, z jaką naturalnością przemawia, by zrozumieć, dlaczego to on właśnie nie dał się koronować (choć nie było już czym, bo poprzednik, Paweł VI, tiarę sprzedał, a uzyskane środki przeznaczył na biednych) oraz dlaczego bezpośrednio po tej papieskiej opowieści tłum zgromadzony na audiencji ogarnęła euforia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka