Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nazwać Rosję po imieniu

Stany Zjednoczone mogą uznać Rosję za państwo-sponsora terroryzmu. To kategoria prawna, która wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla wszystkich stron. Dlatego opinie w tej sprawie są w USA mocno podzielone.

Korea Północna, Iran, Syria i Kuba. Te cztery państwa są obecnie wpisane przez Departament Stanu USA na listę państw-sponsorów terroryzmu. Oczywiście jest jasne, że to wybór mocno arbitralny i głównie polityczny, a w przypadku dwóch państw (zwłaszcza Kuby) co najmniej wątpliwy. Polityczny, bo na liście jest wprawdzie Iran, ale z „jakiegoś” powodu nie znajduje się tam Arabia Saudyjska. W praktyce status państwa-sponsora terroryzmu oznacza daleko idące sankcje i izolację na arenie międzynarodowej. Czy w tym towarzystwie znajdzie się również Rosja? Gdyby tak się stało, byłby to chyba najbardziej właściwy członek tego zacnego grona. Bo prawdę mówiąc, pozostała czwórka (nawet Iran) zdecydowanie odstaje od terrorystycznych zdolności państwa Putina.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny