Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wirtualne obcowanie ze sztuką poprawia jakość życia seniorów

Dzięki wirtualnym interaktywnym wizytom w muzeach seniorzy mogą cieszyć się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym - przekonują naukowcy z Kanady, których wnioski ukazały się w piśmie "Frontiers in Medicine".

Seniorzy są grupą społeczną w większym stopniu narażoną na izolację społeczną i samotność, a jak wynika z dotychczasowych badań, są to czynniki zwiększające m.in. ryzyko udaru, chorób układu sercowo-naczyniowego, pogorszenia sprawności umysłowej czy przedwczesnej śmierci.

Naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego we współpracy z Montreal Museum of Fine Arts (MMFA) postanowili sprawdzić, czy zaangażowanie w wirtualne interaktywne wycieczki po muzeum może pomóc zmniejszyć poczucie izolacji i poprawić samopoczucie seniorów.

W badaniach (DOI: 10.3389/fmed.2022.969122) wzięło udział 106 osób po 65. roku życia. Połowa z nich przez trzy miesiące raz w tygodniu uczestniczyła w 45-minutowych wycieczkach po muzeum online, podczas gdy druga połowa nie brała udziału z żadnych aktywnościach kulturalnych.

W pierwszej grupie zaobserwowano poprawę wielu parametrów związanych z ogólnym dobrostanem, jakością życia oraz wzmocnieniem organizmu.

Co ciekawe, wirtualne zwiedzanie w dużym stopniu zmniejszyło objawy zespół słabości u seniorów. Syndrom ten charakteryzuje się postępującym z wiekiem zmniejszeniem rezerw i odporności, a także większym ryzykiem hospitalizacji.

"Te badania pokazują, że obcowanie ze sztuką może promować aktywne i zdrowe starzenie się" - mówi dr Olivier Beauchet, autor analizy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama