Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Insulina w tabletkach

Naukowcy z Cardiff University wynaleźli doustną insulinę. Być może już niedługo chorzy na cukrzycę będą mogli zapomnieć o igłach i strzykawkach.

Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za obniżenie cukru we krwi. Produkują ją znajdujące się w trzustce tzw. ß-komórki. U ludzi chorych na cukrzycę dochodzi do zatrzymania ich pracy, a to musi się wiązać z dostarczaniem insuliny do organizmu z zewnątrz. Na nieszczęście dla chorych insulina jest rozkładana przez soki żołądkowe. Dotychczas oznaczało to, że może być skutecznie podawana tylko w zastrzykach.

Naukowcy z Cardiff University w Wielkiej Brytanii znaleźli jednak sposób na dostarczanie insuliny doustnie. Stworzyli tabletkę w osłonce odpornej na soki żołądkowe. Insulina zamknięta w jej środku uwalnia się i zostaje wchłonięta dopiero w jelitach. Na razie trwają próby insulinowych tabletek. Naukowcy z Anglii przeprowadzili badania na 16 pacjentach. Wyniki były pozytywne. Wcześniej, m.in. w Polsce, podejmowano próby podawania insuliny doustnie w sprayu.

Jeżeli okaże się, że insulina w tabletkach pomyślnie przejdzie wszystkie testy, cukrzycy będą mogli zapomnieć o igłach i strzykawkach. Co prawda nowoczesne urządzenia do podawania hormonu są bardzo dyskretne, ale ich używanie wymaga pewnej intymności. Tabletki będą mogły być używane niezależnie od okoliczności.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy