Nowy numer 48/2020 Archiwum

Insulina w tabletkach

Naukowcy z Cardiff University wynaleźli doustną insulinę. Być może już niedługo chorzy na cukrzycę będą mogli zapomnieć o igłach i strzykawkach.

Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za obniżenie cukru we krwi. Produkują ją znajdujące się w trzustce tzw. ß-komórki. U ludzi chorych na cukrzycę dochodzi do zatrzymania ich pracy, a to musi się wiązać z dostarczaniem insuliny do organizmu z zewnątrz. Na nieszczęście dla chorych insulina jest rozkładana przez soki żołądkowe. Dotychczas oznaczało to, że może być skutecznie podawana tylko w zastrzykach.

Naukowcy z Cardiff University w Wielkiej Brytanii znaleźli jednak sposób na dostarczanie insuliny doustnie. Stworzyli tabletkę w osłonce odpornej na soki żołądkowe. Insulina zamknięta w jej środku uwalnia się i zostaje wchłonięta dopiero w jelitach. Na razie trwają próby insulinowych tabletek. Naukowcy z Anglii przeprowadzili badania na 16 pacjentach. Wyniki były pozytywne. Wcześniej, m.in. w Polsce, podejmowano próby podawania insuliny doustnie w sprayu.

Jeżeli okaże się, że insulina w tabletkach pomyślnie przejdzie wszystkie testy, cukrzycy będą mogli zapomnieć o igłach i strzykawkach. Co prawda nowoczesne urządzenia do podawania hormonu są bardzo dyskretne, ale ich używanie wymaga pewnej intymności. Tabletki będą mogły być używane niezależnie od okoliczności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama