Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kontrowersyjne meczety

Niemcy. Biskup Augsburga Walter Mixa wezwał niemieckich polityków do większej powściągliwości w zezwalaniu na budowę meczetów.

W wywiadzie udzielonym dziennikowi „Rheinische Post” zwrócił uwagę na fakt, że w wielu muzułmańskich krajach chrześcijanie wciąż są prześladowani, podczas gdy muzułmanie w zachodniej Europie w pełni korzystają z dobrodziejstw demokracji i religijnej tolerancji.

Biskup Augsburga wypowiedział się w kontekście budowy meczetu w Kolonii. Od kilku miesięcy w Niemczech trwa ostra dyskusja na temat tego, jak duży może być meczet w mieście, które od wieków charakteryzuje chrześcijańska kultura i znana na całym świecie gotycka katedra.

– Należy zwrócić się do naszych muzułmańskich współobywateli z całą serdecznością i położyć im na sercu to, by i oni zadbali o większą tolerancję religijną w krajach islamu – powiedział bp Mixa i dodał, że jeśli sytuacja chrześcijan w tych krajach się nie zmieni, to być może i tutaj w Niemczech muzułmanom „wystarczą skromne miejsca modlitwy zamiast coraz wyższych minaretów”.

Biskup Augsburga sceptycznie wypowiedział się o ewentualnym przystąpieniu Turcji do Unii Europejskiej. – Przeważający w Turcji islamski światopogląd nie pasuje do Unii Europejskiej. Turcja jest europejskim partnerem, ale nie europejskim krajem – powiedział bp Mixa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama