Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wilgotna planeta

WSZECHŚWIAT. Jeszcze kilkanaście lat temu naukowcy nie wiedzieli, że we wszechświecie istnieją inne, poza słonecznym, układy planetarne.

Gdy w 1991 roku, pracujący w USA, polski astronom Aleksander Wolszczan odkrył pierwsze tzw. egzoplanety, wybuchła sensacja. Dzisiaj znamy kilkaset pozasłonecznych globów. Odkrywamy coraz mniejsze, bo badacze dysponują coraz lepszymi urządzeniami pomiarowymi. Tym razem naukowcom udało się określić skład atmosfery jednej z takich planet.

HD 189733b to planeta krążącą 64 lata świetlne od Ziemi w gwiazdozbiorze Liska. Wędrując wokół swojej gwiazdy, regularnie przysłania ziemskiemu obserwatorowi jej tarczę. Promienie, przechodząc przez atmosferę planety, niosą informację o jej składzie. Tutaj, na Ziemi, ta informacja może zostać odkodowana. W ten sposób badacze z University College London odkryli, że w atmosferze badanej planety jest para wodna. Czy w takim razie HD 189733b jest ostoją życia? Woda istnieje na wielu planetach czy księżycach w Układzie Słonecznym. Dotychczas jednak życia tam nie znaleziono. Teraz wiemy, że wodę można znaleźć także na innych globach.

Życie, które występuje na Ziemi, na pewno na HD 189733b by nie przetrwało. Z drugiej strony, skoro woda występuje na tej planecie, pewnie występuje też na innych, np. takich, na których panują warunki dla życia bardziej przyjazne. Poza tym kto powiedział, że możliwe jest istnienie życia tylko według wzoru, jaki znamy z Ziemi?

Tomasz Rożek

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także