Nowy numer 47/2022 Archiwum

Pożary we Francji: Działa solidarność europejska!

Polska, Niemcy, Grecja, a w najbliższych godzinach Rumunia i Austria; nasi partnerzy przychodzą z pomocą Francji w walce z pożarami - poinformował w czwartek na Twitterze prezydent Emmanuel Macron.

Jak podały francuskie media Polska ogłosiła, że wyśle strażaków do walki z pożarami na południu Francji po apelu o pomoc wystosowanym przez władze tego kraju. Komisja Europejska poinformowała natomiast o wysłaniu czterech samolotów z floty UE z Grecji i Szwecji.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, ze wyjazd do Francji to będzie 37. międzynarodowa misja Państwowej Straży Pożarnej. Wyjazd zaplanowano w czwartek z punktu zbornego w Legnicy, skąd do Francji pojedzie 150 strażaków w 50 samochodach.

"Jesteśmy jednym z pierwszych - chyba pierwszym krajem - który odpowiedział na prośbę Francuzów" - zaznaczył wiceminister. Podał, że grupa została zorganizowana w niecałe 24 godziny. "Jestem bardzo zadowolony ze sprawności naszej straży pożarnej" – oświadczył Wąsik, przypominając, że polscy strażacy latem ubiegłego roku odegrali znaczącą rolę przy gaszeniu pożarów w Grecji.

Przeczytaj też: Szwajcaria gotowa udzielić Ukrainie wsparcia dyplomatyczno-konsularnego w Rosji

"Nasi strażacy są ogromnie cenieni w całej Europie. Dziś mają do przejechania 1700 km żeby wejść do akcji i mam nadzieję, że wszyscy cali i zdrowi wrócą niebawem do kraju" - powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych.

Nie wiadomo jak długo potrwa akcja we Francji; będzie to uzależnione od pogody. Polscy strażacy przyjadą w okolice Bordeaux, gdzie płonie prawie 1000 ha lasów. Strona francuska w środę poprosiła przez instytucje europejskie o pomoc w akcji gaśniczej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama