Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zabronione Boże Narodzenie

HISZPANIA. Jedna z publicznych szkół w Saragossie zabroniła obchodów Bożego Narodzenia, powołując się na „świecki charakter szkoły”.

Uczniowie szkoły Hilarión Gimeno nie będą w tym roku śpiewali tradycyjnych kolęd, ani nie otrzymają prezentów od Trzech Króli. Dyrekcja szkoły zakazała wszelkich oznak świąt ze względu na ich „chrześcijański charakter”, który „może obrazić wyznawców innych religii”.

Ponadto motywuje swoją decyzję laickim charakterem szkoły. Z decyzją dyrekcji nie zgadzają się rodzice, którzy zebrali dotąd 200 podpisów pod żądaniem przywrócenia tradycyjnego świętowania w szkole.

Według rzeczniczki do spraw nauki prawicowej Partii Ludowej, „to poważna sprawa, gdyż szkoła chce narzucić jeden laicki światopogląd”. – Hiszpania nie jest państwem laickim, lecz niewyznaniowym, zgodnie z artykułem 16. konstytucji – podkreśliła Ana Grande.

Zdziwienie decyzją dyrekcji szkoły Hilarión Gimeno wyraził nawet socjalistyczny premier Hiszpanii José Luis Rodríguez Zapatero, opowiadający się za laicką edukacją.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama