Nowy numer 43/2020 Archiwum

Krótko

* Sąd miejski w Pradze potwierdził wyrok sądu rejonowego z października ubiegłego roku, że katedra św. Wita w Pradze powinna być własnością Kościoła. W ten sposób dobiegł końca ciągnący się od 1989 r. spór prawny między państwem a Kościołem o hradczańską świątynię.

* Metropolita mińsko-mohylewski kard. Kazimierz Świątek ustąpił 14 czerwca z urzędu. Prawie 92-letniego hierarchę zastąpił na tym stanowisku tymczasowo jako administrator apostolski sede vacante biskup pomocniczy tej archidiecezji Antoni Dziemianko. Kardynał pozostaje natomiast w dalszym ciągu administratorem apostolskim diecezji pińskiej.

* 29. Zwyczajne Zgromadzenie Plenarne Konferencji Episkopatu Białorusi wybrało 14 czerwca na swego przewodniczącego bp. Aleksandra Kaszkiewicza, ordynariusza diecezji grodzieńskiej.

* W obecności 2,3 tys. osób w londyńskiej katedrze anglikańskiej św. Pawła odbyły się 15 czerwca uroczystości religijne z okazji 80. urodzin królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II.

* Na odpowiednio 3 oraz 3,5 roku więzienia za wyświetlenie filmu o Jezusie zostali skazani w Bhutanie dwaj bracia. Komisja do spraw Wolności Religijnej Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych (Wearlc) przypomina, że w tym jedynym na świecie księstwie buddyjskim chrześcijanie są coraz bardziej dyskryminowani i padają ofiarą prześladowań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama