Nowy numer 42/2020 Archiwum

Szokujące praktyki

SZWAJCARIA. Zjawisko „dzieci-lekarstw” jest praktyką niedopuszczalną etycznie – uważa episkopat szwajcarski. Komisja Bioetyki Konferencji Biskupów Szwajcarskich wydała oświadczenie w związku z wykorzystaniem do celów leczniczych po raz pierwszy w tym kraju zarodka dziecka, poczętego w wyniku sztucznego zapłodnienia

W Genewie urodziła się „dziewczynka-lekarstwo”, wybrana w laboratorium spośród większej liczby embrionów, która następnie stała się dawczynią szpiku kostnego dla chłopca, chorego od 6 lat.
Dokument Komisji stwierdza, że „jeśli nawet trudno krytykować subiektywne pragnienie rodziców, którzy bardzo cierpieli z powodu choroby swego dziecka, a następnie ucieszyli się z uzdrowienia go, to należy uznać, że technika »dzieci-lekarstw« stanowi niepokojącą formę eugenizmu”.

Wyjaśniono, że aby przyszła na świat „dziewczynka-lekarstwo”, działające w Brukseli laboratorium pani Hilde van de Velde wytworzyło prawdopodobnie 20–30 zarodków ludzkich w celu wybrania tego jednego dziecka. Jedno z nich miało szczęście przeżyć, pozostałe natomiast zostały wyeliminowane i zniszczone jak pospolity towar – podkreślili biskupi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama