Nowy numer 33/2018 Archiwum

Krótko

* Duże korzyści gospodarce Wielkiej Brytanii przynieśli pracownicy z nowych krajów Unii Europejskiej. Jest ich już około 300 tysięcy. Ponad połowa z nich to Polacy. Dzięki nim stopy procentowe są w Wielkiej Brytanii o 0,5 procent niższe, a wzrost gospodarczy o 0,2–0,4 procent wyższy – podaje ośrodek Ernst & Young.

* Niewinnie skazany Włoch Domenico Morrone wyszedł na wolność po 15 lat więzienia. Był niesłusznie skazany za zastrzelenie dwóch uczniów. Krewni ofiar zeznawali wtedy, że Morrone, wtedy 27-letni poławiacz małży, krzyczał czasem na nastolatków, że są złodziejami. Chłopcy zranili go też kiedyś w nogi. Sąd uznał więc, że Morrone zabił z zemsty. Teraz jednak do tamtego morderstwa przyznało się... dwóch innych więźniów. Strzelanina okazała się porachunkami wewnątrz gangu.

* W Nepalu coraz niebezpieczniej. Maoistowscy partyzanci zaatakowali w nocy z niedzieli na poniedziałek miasto Chautara. Doszło do walki z wojskami rządowymi. Natomiast sto kilometrów dalej, w stolicy Katmandu, tysiące ludzi wyszło na ulice z żądaniem przywrócenia demokracji. Policja użyła gumowych kul. Król Gyanendra ustanowił w lutym rządy absolutne, argumentując, że to jedyny sposób na powstrzymanie napadów komunistycznych partyzantów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama