Nowy numer 43/2020 Archiwum

Krótko

* W nocy z 29 na 30 stycznia w wieku 78 lat zmarł metropolita Mikołaj, zwierzchnik Kościoła prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji. Hierarcha, którego świeckie imię i nazwisko brzmiało Michal Kocvar, już od dłuższego czasu cierpiał na chorobę Parkinsona i w praktyce nie pełnił swojej funkcji.

* Prezydent Rumunii Traian Basescu uhonorował najwyższym odznaczeniem tego kraju arcybiskupa Wiednia kard. Christopha Schönborna. Podczas uroczystości 29 stycznia w Bukareszcie prezydent podkreślił wielkie zasługi kard. Schönborna dla dialogu katolicko-prawosławnego.

* Świecki misjonarz został zamordowany na Filipinach. Mat Morales pracował wśród tubylców w miejscowości San Luis na wyspie Mindanao. Jak podała agencja EFE, do wydarzenia doszło pod koniec stycznia. Filipiński misjonarz wcześniej otrzymywał pogróżki, a następnie został zastrzelony przez nieznanych sprawców.

* Generał zakonu jezuitów o. Hans Peter Kolvenbach zapowiedział 2 lutego, że w 2008 r., w wieku 80 lat, ustąpi ze stanowiska. O. Kolvenbach w liście do wszystkich prowincji jezuitów na świecie zapowiedział zwołanie 35. kongregacji generalnej zakonu, podczas której zostaną przeprowadzone wybory nowego przełożonego generalnego. Kongregacja ma się rozpocząć 5 stycznia 2008 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama