Nowy numer 09/2024 Archiwum

Krótko

* Harold Pinter, 75-letni dramaturg brytyjski, dostał literacką Nagrodę Nobla. Pinter jest uznawany za przedstawiciela teatru absurdu, twórcę tzw. komedii zagrożenia, obnażającej pozorność komunikacji między ludźmi i dramatyczną bezradność człowieka zarówno wobec świata, jak i własnej podświadomości. Do jego najważniejszych sztuk należą: „Urodziny Stanleya”, „Dozorca” „Powrót do domu” i „No Man’s Land”.

* Na miasto Nalczyk, stolicę Kabardo-Bałkarii (Kaukaz) napadli 13 października kaukascy rebelianci, sprzeciwiający się władzy Rosji.Napastników było co najmniej 80. Przypuścili szturm na posterunki milicji i więzienie. Rosjanie odbijali miasto przez cały dzień, a 14 października oświadczyli, że sytuację całkowicie znormalizowano.

* W wieku 90 lat 12 października zmarł na serce nieuznawany przez komunistyczne władze Chin biskup diecezji Hanyang – Peter Zhang Bairen.

* Franciszkanie i dziennikarze chrześcijańscy pracujący w Ziemi Świętej z zadowoleniem przyjęli wiadomość o otwarciu w Mediolanie centrum medialnego Terra Santa. Będzie ono informować o życiu Kościoła, wydarzeniach kulturalnych i politycznych na Bliskim Wschodzie.

* Irakijczycy głosowali w referendum za nową konstytucją. Tak wskazały pierwsze, niepełne, wyniki referendum z 15 października.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy