Nowy numer 48/2023 Archiwum

Krótko

* Wskutek serii eksplozji w miejscowościach turystycznych Dżimbran i Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali 1 października zginęło 25 osób, a ok. 100 zostało rannych. Ataków dokonali zamachowcy-samobójcy, a sposób ich przeprowadzenia wskazuje na organizację Dżimah Islamija, będącą regionalną odnogą Al-Kaidy.

* W Maastricht spotkali się wnukowie przywódców światowych, którzy uczestniczyli w konferencji jałtańskiej w 1945 roku – Józefa Stalina, Franklina D. Roosevelta i Winstona Churchilla. Bronili swych dziadków przed oskarżeniami o dokonanie podziału Europy. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji otwarcia kierunku administracyjnego na uniwersytecie w Maastricht.

* Prezydent Izraela, Mosze Kacaw, w połowie listopada spotka się z papieżem Benedyktem XVI. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta tego polityka w Watykanie. Prezydent ma m.in. zaprosić Ojca Świętego do złożenia wizyty w Izraelu.

* W Portugalii zapowiedziano przeprowadzenie referendum w sprawie liberalizacji ustawodawstwa aborcyjnego. W poprzednim tego rodzaju głosowaniu, przeprowadzonym w 1998 r., prawie połowa Portugalczyków wypowiedziała się przeciw liberalizacji przepisów aborcyjnych. Obecnie kobiety, które w Portugalii poddadzą się nielegalnemu zabiegowi przerwania ciąży, mogą zostać skazane nawet na trzy lata więzienia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy