Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Duszpasterskie znaczenie muzyki

Niemcy. Muzyka w pomieszczeniach kościelnych wykonywana poza liturgią stanowi nie tylko przeżycie kulturalne, ale jest też szansą duszpasterską – napisał w przedmowie do specjalnej broszury na ten temat kard. Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich.

Niemieccy hierarchowie podkreślają, że regularne koncerty muzyków kościelnych (w Niemczech 430 tysięcy!), stanowią nie tylko najważniejszy filar kulturalnego zaangażowania Kościoła katolickiego, lecz także „niezbywalną część życia kulturalnego w Niemczech”.

Kościół katolicki w krajach niemieckiego obszaru językowego ma niezwykle bogatą tradycję muzyczną. Z materiałów roboczych zawartych w broszurze proboszczowie, członkowie rad parafialnych, muzycy i wszyscy zainteresowani dowiedzą się, jaki rodzaj muzyki odpowiada świętości miejsca, w jakim stopniu można wykorzystywać pomieszczenia kościelne na koncerty muzyki świeckiej, jak powinni się zachowywać artyści i słuchacze, a także czy można żądać opłat za wstęp i jakich przepisów prawnych należy przestrzegać.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama