Nowy numer 49/2020 Archiwum

Krótko

* W stolicy Wenezueli, Caracas, szczególnie uroczyście obchodzono rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Tamtejsi katolicy spotkali się 2 lipca na Eucharystii sprawowanej w miejscu, gdzie Papież przed dwudziestu laty odprawił swą pierwszą Mszę w Wenezueli. Obecnie w dzielnicy Montalbán budowany jest kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Matki Bożej dla upamiętnienia pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Wenezueli.

* Liczba katolików w USA wzrosła w ubiegłym roku o 560 tys. w porównaniu z rokiem 2003 i wynosi obecnie 67,8 mln. Jednocześnie, jak wynika z opublikowanego właśnie rocznika kościelnego, zmniejszyła się liczba chrztów, małżeństw zawieranych w kościele oraz pierwszych komunii. Zwiększenie się liczby katolików może mieć związek z rosnącą liczbą migrantów z krajów latynoamerykańskich.

* W Mediolanie zmarł Floriano Bodini rzeźbiarz, który do historii przeszedł jako autor pomników Pawła VI. Jest on m.in. autorem drewnianej figury, przedstawiającej Pawła VI, wykonanej w 1968 roku, i ustawionej w 2003 w auli jego imienia w Watykanie marmurowej statuy. Bodini zaprojektował też grób Pawła VI w Grotach watykańskich. Pozostawił po sobie także m.in. tabernakulum w bazylice św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo, figurę św. Brygidy Szwedzkiej w zewnętrznej niszy Bazyliki św. Piotra i drzwi święte w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama