Nowy numer 48/2020 Archiwum

Krótko

* Przywódcom UE zebranym na szczycie w Brukseli nie udało się przyjąć planu budżetowego dla Unii na lata 2007–2013. Główne przyczyny fiaska to brytyjsko-francuski spór o tzw. rabat we wpłatach Wielkiej Brytanii do budżetu Unii Europejskiej i o dotacje dla rolników, a także żądanie Holandii zredukowania jej składki członkowskiej.

* W Bawarii rozpoczęła się akcja pod hasłem „Otwarte kościoły”. Biskup Krajowego Ewangelickiego Kościoła Bawarii, liczącego około 1200 parafii, wyjaśnił, że ta akcja stwarza bardzo wielką szansę dla misji. Przy każdym z 400 kościołów biorących udział w akcji znajduje się tablica: „Nasz kościół jest otwarty. Prosimy Państwa o wstąpienie”.

* Władze Izraela i Autonomii Palestyńskiej uzgodniły, że domy osadników żydowskich w Strefie Gazy będą usunięte w ramach wycofywania się sił izraelskich z tego regionu. Jeśli wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy przebiegnie pokojowo, doprowadzi ono do kontynuacji wysiłków pokojowych na Bliskim Wschodzie.

* Szwecja jest gotowa przyjąć do swych zakładów karnych kolejnych przestępców wojennych, skazanych przez haski międzynarodowy trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii. Obecnie w Szwecji odbywa karę 11 lat pozbawienia wolności Biljana Plavszić, była prezydent Republiki Serbskiej w Bośni. Pozostali skazani przez trybunał haski odbywają kary między innymi w więzieniach włoskich i norweskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama