Nowy numer 28/2018 Archiwum

Spór o eutanazję

RADA EUROPY. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy nie zajęło wspólnego stanowiska w sprawie „wspomaganego samobójstwa” – samobójczej śmierci nieuleczalnie chorego pacjenta w asyście lekarza.

Po ostrej i niekiedy pełnej emocji debacie znaczna większość parlamentarzystów odrzuciła kontrowersyjny projekt raportu szwajcarskiego liberała w Parlamencie Europejskim Dicka Marty’ego.
Raport ten, wzywający 45 państw członkowskich Rady Europy, aby na określonych warunkach dopuszczały do „aktywnej pomocy w umieraniu”, powracał już wielokrotnie pod obrady Zgromadzenia Parlamentarnego, był jednak ciągle skreślany z porządku obrad.

W debacie zdecydowanie przeciwni wszelkim pomysłom związanym z eutanazją byli chrześcijańscy demokraci i konserwatyści. Przedstawiciel niemieckiej CDU Helmut Rauber, opierając się na obliczeniach fundacji hospicyjnej swego kraju, zwrócił uwagę, że gdyby wprowadzono regulacje prawne podobne do obowiązujących obecnie w Belgii i Holandii, rocznie umierałoby w Europie ok. 100 tys. śmiertelnie chorych osób, korzystając z „aktywnej pomocy w umieraniu”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama