Nowy numer 48/2020 Archiwum

Krótko

* 130 tys. Żydów demonstrowało w Jerozolimie przeciw wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy. Premier Ariel Szaron zapowiada, że do końca 2005 r. zniszczone zostaną żydowskie osiedla, w których mieszka ponad 9 tys. osadników.

* W 2004 r. w różnych częściach świata pracowało 2816 misjonarzy niemieckich. Liczby te przedstawiła watykańska agencja misyjna FIDES, powołując się na komunikat Katolickiej Rady Misji w Niemczech (DKMR) z 26 stycznia br. W porównaniu z końcem 2003 r. liczba misjonarzy zmalała o 116 osób, czyli o 4 proc.

* W szwajcarskiej miejscowości Martigny powstała fundacja „Barry z Wielkiej Przełęczy św. Bernarda”, która chce ratować znaną na całym świecie hodowlę psów rasy bernardyn. Fundacja przejmie od tamtejszych augustianów hodowlę psów, które od ponad 200 lat wykorzystywane są do ratowania ludzi zasypanych przez lawiny.

* Trzęsienie ziemi i wywołane przez nie fale tsunami zniszczyły w samej tylko Sri Lance co najmniej 77 świątyń buddyjskich i 67 kościołów chrześcijańskich.
Pracownicy Instytutu Studiów Językoznawczych Rosyjskiej Akademii Nauk przełożyli Pismo Święte na język ewenkijski. Dzieło to ma się ukazać drukiem pod koniec 2006 r. Język ewenkijski należy do północnej gałęzi mandżursko-tunguskiej rodziny językowej. Posługuje się nim kilka tysięcy rdzennej ludności Ewenkijskiego Okręgu Autonomicznego w środkowej Syberii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama