Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Broń jądrowa w Syrii?

Syria. Amerykański Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS) opublikował zdjęcia satelitarne, które wzmacniają podejrzenia zachodnich obserwatorów, iż Syria pracuje nad programem nuklearnym.

Ewentualna produkcja broni jądrowej miałaby odbywać się w pobliżu stolicy kraju, Damaszku, w okolicach Marj as-Sultan. Syria kilkakrotnie odrzucała prośby Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), która chciała wysłać inspekcję właśnie do Marj as-Sultan i dwóch innych „podejrzanych” miejsc.

Zgodziła się tylko jeden raz na wizytację reaktora al Kibar, ale było to tuż po zniszczeniu przez Syrię jego fundamentów po tym, jak Izrael zbombardował reaktor w 2007 roku. Po tej wizytacji wylane zostały nowe fundamenty i wzniesione nowe budynki. W 2008 roku IAEA opublikowała raport, w którym uznała, że trzy inne miejsca w Syrii, gdzie wzbogaca się, jej zdaniem, uran, są powiązane z reaktorem al Kibar.

Temat będzie przedmiotem dyskusji IAEA od 7 do 11 marca w Wiedniu. W niedawnym wywiadzie dla „Wall Street Journal” prezydent Syrii Bashar al-Assad powiedział, że jego kraj nie zgodzi się na podpisanie protokołu zezwalającego IAEA na wizytację w każdym czasie bez ograniczeń. „To kwestia naszej suwerenności. Mamy wiele sekretów, jak każde państwo. I żadne z nich nie pozwoliłoby sobie na takie przeszukiwanie”, powiedział al-Assad.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny