GN 43/2020 Archiwum

Pierwszeństwo dla rowerów

Ruch drogowy. Rowerzysta jadący prosto ścieżką rowerową ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem – to jedna ze zmian w prawie o ruchu drogowym, uchwalona 25 lutego przez Sejm. Celem nowelizacji przepisów jest zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, rowerzyści będą mogli jechać obok siebie, np. rodzic asekurujący obok dziecka czy kolarze trenujący w peletonie. Będą też mogli wyprzedzać z prawej strony wolno jadące pojazdy.

W określonych warunkach rowerzysta będzie mógł poruszać się chodnikiem: jeżeli jedzie z dzieckiem do lat 10, jest zła pogoda albo kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h.

Nowelizacja wprowadza też śluzę dla rowerów – część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem, która pozwala rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie.

Pozwala także rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowej części – a nie tylko skrajnej prawej – pasa na rondzie, co ułatwia zmianę kierunku jazdy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama