Nowy numer 3/2021 Archiwum

Unia przeciw prześladowaniu

Strasburg. Szefowie dyplomacji państw UE przyjęli jednak deklarację potępiającą nietolerancję religijną i wspominającą o prześladowaniach chrześcijan.

Wcześniejsza próba przyjęcia podobnego dokumentu nie powiodła się, ponieważ część państw nie chciała, by w deklaracji znalazło się odniesienie do chrześcijaństwa. Inne kraje, tj. Polska, Włochy, Węgry i Francja, obstawały przy zawarciu w deklaracji takiego odniesienia. Inicjatywa przyjęcia dokumentu powstała po zamachu w egipskiej Aleksandrii, gdzie zginęło 20 chrześcijan.

Ostatecznie szefowie unijnych dyplomacji podpisali tekst, mówiący, że ich rada „wyraża głębokie zaniepokojenie rosnącą liczbą aktów religijnej nietolerancji i dyskryminacji, czego przejawem były niedawne akty przemocy i zamachy terrorystyczne w różnych krajach przeciwko chrześcijanom w ich miejscach kultu, muzułmańskim pielgrzymom i innych grupom wyznaniowym, które to (ataki i akty nietolerancji) Rada stanowczo potępia”.

– Podpisałem list z ministrami spraw zagranicznych Włoch i Francji o ochronie chrześcijan poza granicami UE. Były zbrodnie i ataki terrorystyczne, a z niektórych krajów chrześcijanie są wypędzani. Kiedy ludzie umierają, to najmniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest nazwać rzecz po imieniu i potępić zbrodnie – powiedział Radosław Sikorski. Zaproponował też, by w unijnej służbie dyplomatycznej powstał departament monitorujący wolności religii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama