Nowy numer 17/2024 Archiwum

Znów fala przemocy?

Indie. Hinduistyczni fundamentaliści zapowiedzieli w Indiach falę rekonwersji chrześcijan na „wiarę ojców”. Doszło do tego na Narmada Samajik Kumbh, ogromnym jarmarku, który odbył się nad świętą dla hinduistów rzeką Narmada w stanie Madhya Pradeś.

Wzięły w nim udział 2 mln ludzi. Impreza kosztowała władze stanowe 16 mln euro! Wyznawcy Chrystusa zostali na niej określeni mianem „robactwa, które przybyło do Indii dwa tysiące lat temu i rozpleniło się w kraju”. Nie oszczędzono nawet cenionej w Indiach Matki Teresy z Kalkuty, której praca była przedstawiana w negatywnym świetle, wyśmiewano z zawartego w Biblii nauczania. Na plakatach wypisano hasła podżegające do nienawiści i rozprawienia się z tymi, którzy odciągają ludność plemienną od wiary ojców.

W stanie Madhya Pradeś obowiązuje tzw. ustawa antynawróceniowa. Zakazuje ona nawróceń z hinduizmu na inną religię. Prawo to nie odnosi się do przymusowych nawróceń z innej wiary na hinduizm. Zapowiedź fali rekonwersji budzi uzasadnione obawy Kościoła. Przewodniczący regionalnej konferencji episkopatu wydał oświadczenie, w którym stanowczo zaprzecza stosowaniu jakiegokolwiek przymusu w misyjnej działalności Kościoła.

Zarówno islamscy, jak i chrześcijańscy liderzy wysłali do władz stanowych memorandum, w którym domagają się większej ochrony. Przy okazji przypomina się jednak, że problem w swej istocie jest społeczny, a nie religijny. Spychana na margines społeczeństwa uboga ludność plemienna, przechodząc na chrześcijaństwo, otrzymuje, chociażby przez edukację, szansę na zmianę swego losu. Dzięki wykształceniu ludzie ci zdobywają lepszą pracę i zaczynają walczyć o swe prawa. Hinduiści nie chcą zaakceptować faktu, że tracą niewolników.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy