Nowy numer 43/2020 Archiwum

Odnaleziono statek z "Moby Dicka"

Honolulu. Wrak wielorybniczego statku "Two Brothers", dowodzonego przez George’a Pollarda, którego postać zainspirowała Hermanna Melville’a do napisania powieści "Moby Dick", odnalazła grupa naukowców zajmujących się archeologią podmorską.

Statek zatonął w 1823 r. po zderzeniu z rafą koralową, a załogę uratował towarzyszący mu bliźniaczy statek. Pisarza do napisania książki skłonił fakt, że wcześniej zatonął „Essex”, inny dowodzony przez Pollarda statek, staranowany przez wieloryba. Pollard wraz załogą dryfowali w szalupach na morzu przez 3 miesiące, bez wody i żywności, zanim zostali uratowani.

Po zatonięciu drugiego statku wielorybniczego Pollard, w odróżnieniu od powieściowego kapitana Ahaba, zrezygnował z wielorybnictwa i został latarnikiem w Nantucket, w stanie Massachusetts. Natomiast powieściowy kapitan Ahab, ogarnięty obsesyjną żądzą zemsty, ścigał sprawcę tragedii, olbrzymiego białego wieloryba Moby Dicka, po wszystkich morzach i oceanach. Melville spotkał się osobiście z Pollardem rok po wydaniu książki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama