Nowy numer 09/2024 Archiwum

Parlamentarzyści na Jasnej Górze

Jasna Góra. W intencji Ojczyzny, za śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i polskich parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, modliło się ok. 80 posłów i senatorów, którzy przyjechali na 22. Ogólnopolską Pielgrzymkę.

Do sanktuarium przybyło mniej parlamentarzystów niż zwykle ze względu na trwające obrady Sejmu. Senator Czesław Ryszka zauważył w związku z tym, że „zawsze była przerwa w obradach, jeżeli akurat 2 lutego one wypadały. Część posłów musiała zostać z tego względu, że są albo sprawozdawcami komisji, albo pracują nad jakimiś ustawami. To jest bardzo przykre”.

Senator dodał: „Mam nadzieję, że jeszcze wrócą czasy, kiedy to marszałek Maciej Płażyński zawierzał posłów i senatorów Matce Bożej, pamiętam również, jak marszałek Alicja Grześkowiak taki akt zawierzenia parlamentarzystów składała przed Obrazem. To powinno być kontynuowane”. Konferencję do pielgrzymów wygłosił abp Stanisław Nowak. Hierarcha mówił o powołaniu parlamentarzysty. – Jest ono społeczne i jest byciem dla drugich – podkreślił.

Abp Nowak zaapelował o politykę prorodzinną i wspieranie rodzin wielodzietnych. Z parlamentarzystami spotkał się również ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Przekazał im m.in. raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009–2010 oraz zaprezentował sytuację chrześcijan w Sudanie. Następnie posłowie i senatorowie zgromadzili się na Mszy św. w kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył bp Antoni Długosz. Tradycja pielgrzymowania parlamentarzystów na Jasną Górę sięga czasów II Rzeczypospolitej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy