Nowy numer 09/2024 Archiwum

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Sejm. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie obchodzony co roku 1 marca jako święto państwowe, jednak nie jako dzień wolny od pracy – zdecydował Sejm. Ustawę o ustanowieniu nowego święta przyjęli posłowie 3 lutego.

Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński.

Chciał w ten sposób oddać hołd „bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Posłowie przegłosowali poprawki tekstu uchwały, zastępując sformułowanie „bohaterom Powstania Antykomunistycznego” zwrotem „bohaterom antykomunistycznego podziemia”, a do zwrotu „z bronią w ręku przeciwstawili się” dodali „z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się”.

1 marca jest datą symboliczną dla żołnierzy wyklętych. To rocznica stracenia w 1951 r. przez UB kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy