Nowy numer 49/2020 Archiwum

Miliony za porcelanę

Niemcy. 300 zabytkowych porcelanowych obiektów należących kiedyś do królewskiej rodziny Wettynów pozostanie w państwowych muzeach i instytucjach.

Na mocy ugody, zawartej między rodem Wettynów a Państwową Manufakturą Porcelany w Miśni i Saksonią, niemiecki land zapłaci rodzinie 4,2 mln euro rekompensaty za zrzeczenie się roszczeń do kolekcji.

Wettynowie panowali w Saksonii i księstwach Turyngii przez ponad 800 lat. Po II wojnie światowej potomkowie ostatniego króla Saksonii Fryderyka Augusta III zostali wywłaszczeni przez sowieckie wojska okupacyjne i opuścili Saksonię.

Zbiór pochodzący z kolekcji Augusta Mocnego, władcy Saksonii, a także króla polskiego, znajduje się w drezdeńskim pałacu Zwinger. Składają się nań eksponaty porcelany chińskiej, japońskiej oraz miśnieńskiej.

W 1999 r. Wettynowie zawarli z Saksonią ugodę, która przyznawała im prawa do ponad 18 tys. obiektów będących własnością rodu przed 8 maja 1945 r. Dwie trzecie z nich Saksonia potem odkupiła. Porozumienie z 1999 r. pozwalało im na zgłaszanie roszczeń także w przyszłości, gdyby odnalazły się kolejne obiekty z majątku rodziny. Obecnie dochodzą swoich praw do obrazów, książek i mebli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama