Nowy numer 44/2020 Archiwum

START kosztem Brytyjczyków?

USA–Rosja. Nowy program START, zobowiązujący USA i Rosję do kolejnej redukcji głowic nuklearnych, wszedł w życie.

Poprzedni układ o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych wygasł w roku 2009. Nowy START zakłada, że w ciągu siedmiu lat oba kraje zmniejszą swoje arsenały głowic nuklearnych gotowych do użycia do 1550. Będzie to liczba o 74 proc. mniejsza, niż przewidywał poprzedni układ START, i o 30 proc. mniejsza niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.

Jednocześnie układ zezwala stronom na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne bazowania lądowego, rakiety balistyczne umieszczone na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce. W porównaniu z poprzednim układem START jest to pułap o ponad połowę niższy.

Na porozumienie dwóch mocarstw nuklearnych cieniem rzucają się kolejne wycieki z WikiLeaks. Jak donosi brytyjski dziennik „Telegraph”, nowy START został okupiony tajnym porozumieniem, w którym USA zgodziły się przekazywać Rosjanom informacje o każdym pocisku nuklearnym Trydent, dostarczonym Wielkiej Brytanii. Londyn tradycyjnie nie ujawnia w pełni swojego potencjału nuklearnego. Użycie tego sekretu przez Amerykanów jako karty przetargowej w negocjacjach z Rosją stawia pod znakiem zapytania sojusz USA–Wielka Brytania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama