Nowy numer 48/2023 Archiwum

12 dekretów Benedykta XVI

Watykan. Papież Benedykt XVI upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia 12 dekretów dotyczących 16 osób. Pięć dekretów mówi o uznaniu cudów, trzy dotyczą uznania męczeństwa ośmiu osób, a cztery mówią o cnotach heroicznych.

Jeden z dekretów o cudzie dotyczy bł. Guida Confortiego (1865–1931), założyciela zgromadzenia misyjnego ksawerianów, beatyfikowanego 17 marca 1996 r. W tym wypadku można oczekiwać kanonizacji.
Kolejne cztery dekrety dotyczą cudów przypisywanych wstawiennictwu ks. Francesca Paleariego, Włocha (1863–1939), Anny Marii Janer Anglarill, Hiszpanki, założycielki Instytutu Sióstr Świętej Rodziny z Urgell (1800–1885), Portugalki Marii Klary od Dzieciątka Jezus, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Szpitalnych Niepokalanego Poczęcia (1843–1899) oraz służebnicy Bożej Dulce (Marii Rity Lopes Pontes), Brazylijki, zakonnicy Misjonarek Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej (1914–1992).

Dekrety o męczeństwie dotyczą sługi Bożego ks. Alojza Andritzkiego, zamordowanego w Dachau, a także dwóch hiszpańskich księży oraz trzech franciszkanów zamordowanych w 1936 roku z powodu nienawiści do wiary podczas wojny domowej w Hiszpanii. W przypadku czterech dekretów o cnotach heroicznych, do beatyfikacji konieczne będą jeszcze dekrety o cudzie przypisywanym ich wstawiennictwu.

W Polsce oczekiwano także na dekret o cudzie za sprawą Jana Pawła II. Niestety, taki dekret nie został ogłoszony. Oznacza to, że beatyfikacja Papieża Polaka opóźni się i prawdopodobnie nie dojdzie do niej na wiosnę przyszłego roku.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy