Nowy numer 2/2021 Archiwum

Adwentowe czuwanie dla życia

Duszpasterstwo. Czuwanie w intencji poczętego ludzkiego życia, na prośbę papieża Benedykta XVI, rozpocznie tegoroczny Adwent.

W tej intencji w sobotę przed I Niedzielą Adwentu (27 listopada) we wszystkich kościołach na całym świecie zostaną odprawione pierwsze adwentowe nieszpory. Zostaną one połączone ze specjalnym nabożeństwem w intencji nienarodzonych. Po raz pierwszy w historii cały Kościół jednocześnie będzie się modlił w intencji poczynającego się ludzkiego życia. Uwzględniając strefy czasowe, ta modlitwa będzie trwała przez całą dobę. Pierwsi rozpoczną ją katolicy w Nowej Zelandii.

Czuwaniu w intencji życia nienarodzonych w Bazylice św. Piotra w Watykanie będzie przewodniczył Ojciec Święty. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 16.30, a program obejmuje nieszpory I Niedzieli Adwentu, adorację Najświętszego Sakramentu i Różaniec.

Taki sposób rozpoczęcia tegorocznego okresu przygotowania do Bożego Narodzenia wymyślił papież Benedykt XVI. Kilka tygodni wcześniej, za pośrednictwem Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wysłał list do biskupów diecezjalnych na całym świecie, w którym poprosił o włączenie się w tę modlitwę.

„Okres, w którym przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, jest najbardziej odpowiednim czasem, aby odwołać się do Bożej Opieki w intencji każdej ludzkiej istoty powołanej do istnienia oraz aby dziękować Bogu za dar życia, który otrzymaliśmy od naszych rodziców” – czytamy w liście.

Spełniając prośbę papieża, Rada ds. Rodziny Episkopatu Polski zaproponowała bogatszą formę – triduum w intencji życia, które zakończy się właśnie 27 listopada. Materiały liturgiczne i propozycje adwentowych nabożeństw w intencji poczętego życia można znaleźć na portalu wiara.pl, w serwisie liturgia.wiara.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama