Nowy numer 2/2021 Archiwum

Najbardziej zadowoleni

Społeczeństwo. Polacy są najbardziej zadowolonym z życia społeczeństwem Europy – pokazuje wyniki badań Philips Index 2010. Centrum, zajmujące się badaniem zdrowia i samopoczucia ludności, przeprowadziło badania w 23 krajach świata.

W Polsce TNS OBOP (na zlecenie Philips Index) o relacje z rodziną, zdrowie psychiczne, pracę, a nawet wpływ wagi ciała na ogólne samopoczucie przepytał 983 osoby. Źródłem największego szczęścia dla przeciętnego Polaka pozostaje rodzina.

Takie przekonanie wyraża 97 proc. rodaków, a tylko 2 proc. mniej chwali relacje z najbliższymi. W Europie równie dobrze oceniają je jedynie Włosi. Optymistycznie podchodzimy też do swego zatrudnienia. Z pracy zadowolonych jest 60 proc. z nas, a 48 proc. nie narzeka na wynagrodzenie (to średnio o 10 proc. więcej niż np. u Brytyjczyków czy Niemców).

Najlepszy wynik na świecie – wskazujący, że aż 92 proc. obywateli RP jest zadowolonych ze swojego stanu mentalnego – wydaje się wątpliwy. W przeciwieństwie np. do Amerykanów, którzy otwarcie rozmawiają o ulubionym psychoanalityku, Polacy nie przyznają się do depresji i innych chorób psychicznych, choć cho-dzą do lekarzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama