Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ośrodek propedeutyczny dla seminarzystów

Wilga. Kardynał nominat Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser poświęcili ośrodek propedeutyczny dla dwóch warszawskich seminariów duchownych.

Kandydaci do kapłaństwa z archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej (jest ich w tym roku 45) spędzą tam rok propedeutyczny, który ma być wstępem do formacji seminaryjnej. To realizacja postanowień, które w ub. roku zatwierdziła Konferencja Episkopatu Polski. W myśl wytycznych klerycy pierwszego roku przynajmniej jeden semestr powinni spędzić w oddzielnym miejscu.

Ma to sprzyjać wzajemnej integracji, osobistej weryfikacji powołania, wdrożeniu w życie duchowe. Oryginalność Ośrodka w Wildze polega na tym, że jest on przeznaczony dla kleryków obu warszawskich diecezji. – To pokazuje potrzebę budowania komunii w tym samym mieście, jakim jest Warszawa – komentuje kardynał nominat.

Postanowienia episkopatu o okresie propedeutycznym realizowane są także we Wrocławiu i Tarnowie. – O formacji kleryków w każdej diecezji decyduje biskup diecezjalny. Ale chyba brakuje pewnej odwagi we wprowadzaniu okresu propedeutycznego – wyjaśnia GN ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

– Problemem jest związanie seminariów z wydziałami teologicznymi na uniwersytetach. Seminaria muszą dostosować się do prawnych wymogów uniwersytetu, to jasne. Ale z drugiej strony wydziały teologiczne muszą mieć świadomość, że pełnią one rolę służebną wobec seminariów. Dlatego powinny wykazać się pewną elastycznością tak, aby priorytetem była właściwa formacja kandydatów do kapłaństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama