Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wschodnia różnorodność

Watykan. To piękny, kolorowy obraz. Żywy znak jedności i różnorodności Kościoła. Ojciec Święty w otoczeniu patriarchów i biskupów katolickich Kościołów wschodnich zgromadzonych przy ołtarzu w bazylice watykańskiej

Może dlatego tak mocno wybrzmiały słowa papieskiej homilii: „Bez wspólnoty nie ma świadectwa”.
10 października Benedykt XVI zainaugurował obrady Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu.

Uczestniczy w nim 185 ojców synodalnych oraz 70 obserwatorów, ekspertów, a także przedstawicieli innych wspólnot chrześcijańskich i religii. Do 24 października będą oni obradowali nad wyzwaniami stojącymi przed Kościołem katolickim w tym regionie, zwłaszcza nad słabnącą z roku na rok obecnością chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Otwierając synod, papież przypomniał, że Bliski Wschód jest sceną historii biblijnej, począwszy od Abrahama, a skończywszy na Chrystusie. By dostrzec wyjątkowość tego rejonu świata, konieczne są wspólnota i świadectwo uczniów Chrystusa.

Benedykt XVI podkreślił, że podstawowym prawem człowieka jest prawo do godnego życia we własnej ojczyźnie. Nawiązując do tematu synodu – „Wspólnota i świadectwo”, papież podkreślił, że chrześcijańskie świadectwo jest możliwe tylko we wspólnocie, do której budowania niezbędne jest nawrócenie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy