Nowy numer 17/2024 Archiwum

Sejm zajmie się in vitro. W końcu!

Warszawa. Po blisko półtora roku blokowania prac nad ustawami bioetycznymi, na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie 4 projektów ustaw regulujących kwestie bioetyczne, w tym sztuczne zapłodnienie metodą in vitro.

Stanowisko Kościoła wobec in vitro jest jednoznaczne: powinno być zakazane, bo jest nienaturalnym sposobem powoływania życia, w trakcie którego są zabijane ludzkie zarodki. Propozycja M. Kidawy-Błońskiej (PO) jest sprzeczna ze stanowiskiem Kościoła, pozostałe w różnym stopniu starają się je uwzględnić. Projekt J. Wargockiej (PiS) całkowicie zakazuje in vitro; propozycja B. Piechy (PiS) także, ale dopuszcza adopcję istniejących embrionów, a projekt J. Gowina (PO) zezwala na in vitro, ale chroni zarodki przed zabijaniem.

Zgodnie z nauczaniem Kościoła, poseł katolik ma obowiązek poprzeć projekt zakazujący in vitro, a dopiero wtedy, gdy to się nie uda, te, które ograniczają negatywne skutki tej metody. Porządek głosowań przewiduje jednak, że projekt Wargockiej ma być głosowany jako ostatni. – W tej sytuacji posłowie katolicy powinni popierać wszystkie projekty wychodzące naprzeciw nauczaniu Kościoła, a w dalszych pracach najbliższy mu – tłumaczy specjalista od katolickiej nauki społecznej ks. Krzysztof Mądel.

Projekty te były blokowane przez ówczesnego marszałka Sejmu B. Komorowskiego pod pretekstem nie-zgodności z prawem unijnym. Gdy Piecha i Gowin jesienią ub. roku poprawili swoje propozycje, marszałek Komorowski nadal twierdził, że mają wady prawne i dlatego nie kieruje ich do dalszych prac. – Nic w tych projektach nie zmieniliśmy i teraz okazało się, że nie ma przeszkód – mówi B. Piecha. Według niego ta sytuacja pokazuje, że były one blokowane z przyczyn politycznych, a teraz być może jest tak, że PO roz-poczyna debatę w budzącej wiele emocji kwestii światopoglądowej, aby odwrócić uwagę od problemów ekonomicznych państwa.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy