Nowy numer 17/2024 Archiwum

Polska Plus PiS

Sejm. Dwie formacje prawicowe znowu razem. Polska Plus z Kazimierzem Michałem Ujazdowskim i Jerzym Polaczkiem formalnie przystąpiła do PiS.

W ten sposób skończył się trzyletni okres rozdziału. W grudniu 2007 r. Ujazdowski, Polaczek, a także Ludwik Dorn i Paweł Zalewski opuścili PiS w proteście przeciwko wodzowskiemu stylowi rządzenia partią przez Jarosława Kaczyńskiego. Jak dzisiaj PP argumentuje powrót do PiS? – Po pierwsze bardzo duża część opinii publicznej oczekuje tej jedności, szczególnie po tragedii smoleńskiej – mówi GN Kazimierz M. Ujazdowski. –

Po drugie konieczne jest stworzenie alternatywy dla najbardziej pasywnych rządów po 1989 roku, jakie sprawuje PO. Łączymy więc siły, żeby stworzyć alternatywę dla rządów, które marnują polski czas, polską szansę – dodaje. – A po trzecie chcemy razem bronić praw opozycji. PO ma monopol w rozmiarach niespotykanych po 1989 roku, próbuje dyrygować niezależnymi organizacjami społecznymi i podporządkowywać sobie niezależnych samorządowców – mówi Ujazdowski.

W podobnym tonie wypowiada się Jerzy Polaczek. – Po 10 kwietnia kontynuowanie projektu Polski Plus wydaje się bezzasadne – mówi GN. – Na naszą decyzję wpłynęła też gigantyczna kompromitacja władz polskich, jeśli chodzi o prowadzenie śledztwa w sprawie katastrofy. Poza tym rząd PO kupuje czas kosztem kolejnych pokoleń. Robimy to więc w interesie milionów Polaków, aby zbudować jak najszerszą formację, zdolną do przejęcia władzy – dodaje. A co z dawnymi urazami i różnicami? – Odbyliśmy niejedną rozmowę na te tematy, ale okres sporów zamykamy – mówi krótko Ujazdowski.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny