Nowy numer 48/2022 Archiwum

Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

Składaniem kwiatów w miejscach pamięci i na grobach, oddaniem hołdu o godzinie "W" oraz śpiewaniem powstańczych piosenek, mieszkańcy stolicy, władze państwowe i miejskie uczczą w poniedziałek pamięć Powstańców Warszawskich w 78. rocznicę zrywu.

Obchody pod pomnikiem "Mokotów Walczący - 1944" w parku Dreszera rozpoczną się o godz. 10. W tym samym czasie na skwerze Tadeusza Kahla odbędzie się uroczystość poświęcona "Energetykom w Powstaniu". W wydarzeniu weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Przeczytaj:  Lekarze - uczestnicy Powstania Warszawskiego wspominają wydarzenia z 1944 r.

O godz. 11.30 prezydent Andrzej Duda upamiętni cywilne ofiary powstania na warszawskiej Woli - przez zapalenie zniczy pod tablicami, prezydent uczci pamięć rodziny Korewów, mieszkańców z ul. Syreny 7/9; 30 redemptorystów oraz mieszkańców dzielnicy zamordowanych w fabryce Kirchmayera i Marczewskiego.

Otwarcie międzynarodowej, polsko-ukraińskiej wystawy pt. "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei" odbędzie się o godzinie 11.30 na pl. Piłsudskiego przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa. W wydarzeniu, o godz. 12, weźmie udział prezydent Duda. Ekspozycję zorganizowali m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk.

Przeczytaj:  Bohaterskie Siostry narażały życie, by walczyć o przyszłość innych po wojnie

W tym samym czasie odbędzie się spotkanie Powstańców w Pałacu Staszica, organizowane przez Archiwum Akt Nowych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Środowisko Byłych Żołnierzy Batalionów "Gustaw" i "Harnaś".

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki weźmie udział w uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, która odbędzie się o godz. 14.

O godz. 16.45 prezydent złoży wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Okręgu Warszawskiego AK na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

O godzinie "W" hołd poległym oddadzą władze państwowe i miejskie podczas uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Powstańcy zostaną uczczeni złożeniem kwiatów przed pomnikiem Matki w parku Powstańców Warszawy na Woli o godz. 16.30. O godz. 18.30 odbędzie się uroczystość składania kwiatów i wieńców przed pomnikiem "Polegli - Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o godz. 18.45 odbędzie się pokaz filmu "Walcząca" w reż. Krzysztofa Łukaszewskiego.

Wieczorem, o godz. 20.30 mieszkańcy stolicy zgromadzą się na pl. Piłsudskiego, by wraz z artystami śpiewać "(nie)zakazane piosenki". W wydarzeniu weźmie udział minister kultury Piotr Gliński.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama