Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nowi współpracownicy Papieża

Rzym. Benedykt XVI mianował Kanadyjczyka kard. Marca Ouelleta prefektem Kongregacji ds. Biskupów. Nowym „ministrem” ds. ekumenizmu został szwajcarski biskup Kurt Koch. Powstała także nowa Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Na jej czele stanął abp Salvatore Fisichella.

Kard. Marc Ouellet zastąpi na stanowisku kard. Giovanniego Battistę Re, przechodzącego na emeryturę. Nowy szef Kongregacji ds. Biskupów ma 66 lat, pochodzi z frankofońskiej części Kanady, należy do zgromadzenia księży sulpicjanów. Po ukończeniu seminarium duchownego w Montrealu przyjął święcenia kapłańskie w maju 1968 r. Jak sam wyznał niedawno, działo się „w atmosferze ogólnej kontestacji”, w której wielu odchodziło od kapłaństwa. On sam wytrwał dzięki „doświadczeniu misyjnemu, przyjaźni kapłańskiej i bliskości ubogich”. W latach 70. i 80. ub. wieku studiował w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Gregoriańskim. Był profesorem seminariów duchownych w Kolumbii, Kanadzie oraz na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Przez ponad rok (2001–2002) był sekretarzem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Sakrę biskupią przyjął 19 marca 2001 r. z rąk Jana Pawła II, a 15 listopada 2002 r. został arcybiskupem Québecu i prymasem Kanady. Do Kolegium Kardynalskiego włączył go w 2003 r. na swym ostatnim konsystorzu Jan Paweł II.

Kard. Ouellet mówi sześcioma językami i należy do redakcji „Communio” – czasopisma teologicznego założonego po Soborze Watykańskim II przez Josepha Ratzingera i Hansa Ursa von Balthasara. Jako arcybiskup Québecu opublikował list, w którym przepraszał za grzechy Kościoła w Kanadzie, zorganizował Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w 2009 roku. Bronił obecności religii w szkole, opowiadał się głośno za życiem nienarodzonych. Mówił też, że Kościół bywa dziś prześladowany za świadczenie o prawdzie. Watykaniści uważają, że należy do grona tzw. papabile, czyli kandydatów do urzędu papieskiego.

Emerytowanego kard. Waltera Kaspera na stanowisku przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zastąpi dotychczasowy biskup Bazylei Kurt Koch. Nowy przewodniczący watykańskiej dykasterii ma 60 lat, studiował teologię w Lucernie i w Monachium. Pracował potem w Szwajcarii jako świecki teolog, a po ukończeniu studiów przyjął w 1982 r. święcenia kapłańskie. Po trzyletniej pracy duszpasterskiej w Bernie został wykładowcą w Lucernie. Jan Paweł II mianował go w 1995 r. biskupem Bazylei i udzielił mu osobiście sakry 6 stycznia 1996 r. w bazylice watykańskiej. Bp Koch został w 2002 r. członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Przez dwa lata (2007–2009) był przewodniczącym szwajcarskiego episkopatu. Wiadomość o jego nominacji spotkała się pozytywnymi głosami Światowej Rady Kościołów, co dobrze rokuje jego misji.

Benedykt XVI powołał także do życia zupełnie nową dykasterię. Jest nią Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Jej konkretne zadania zostaną dopiero sprecyzowane, ale można się spodziewać, że chodzi o pobudzenie większej aktywności Kościoła, zwłaszcza w krajach Starego Kontynentu. Szefem
nowej Rady został abp Salvatore Fisichella, dotychczasowy prezes Papieskiej Akademii „Pro Vita”. Abp Fisichella ma 59 lat, pochodzi spod Mediolanu. Został księdzem diecezji rzymskiej w 1976 roku. Wykładał teologię fundamentalną na Uniwersytecie Gregoriańskim. Jan Paweł II mianował go w 1998 r. biskupem pomocniczym diecezji rzymskiej, a w 2002 roku rektorem Uniwersytetu Laterańskiego. W 2008 r. Benedykt XVI powierzył mu kierowanie Papieską Akademią „Pro Vita”. Na tym stanowisku zastąpi go teraz Hiszpan ks. prał. Ignacio Carrasco de Paula, należący do Prałatury Opus Dei. Ma 73 lata, jest doktorem zarówno filozofii, jak i nauk medycznych. Był wykładowcą bioetyki na Uniwersytecie Katolickim Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzymie (Klinika Gemelli) i dyrektorem Instytutu Bioetyki tej uczelni, a wcześniej przez 9 lat rektorem prowadzonego przez Opus Dei Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy