Nowy numer 19/2024 Archiwum

Żegnamy prof. Irenę Bajerową

Katowice. 30 czerwca ukończyła ziemską wędrówkę śp. prof. dr hab. Irena Bajerowa, pracownik Uniwersytetu Śląskiego od początku jego istnienia.

Przez wiele lat kierowała Zakładem Historii Języka Polskiego, tworząc od podstaw śląskie językoznawstwo, a jej badania ceniono w środowiskach naukowych całej Polski.

Urodziła się w 1921 r. Krakowie jako córka Zenona Klemensiewicza, jednak większość życia zawodowego związała z Katowicami. Należała do tego pokolenia, któremu historia nakreśliła biografie dramatyczne: łączniczka i „skrzynka” Inspektoratu Kraków AK, po wojnie inwigilowana przez UB, zawsze odważna, dzielna i wyrazista w wyznawanej hierarchii wartości. Była współzałożycielką „Solidarności” na polonistyce Uniwersytetu Śląskiego oraz prorektorem wybranym demokratycznie w 1981 r. Internowana po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.

Na każdym, kto z nią się zetknął, wywierała wielkie i nieprzemijające wrażenie. Uczyła głębokiej refleksji nad wszystkim, co niesie życie, krzepiła, czasem strofowała, nigdy drugi człowiek nie był jej obojętny.
W 1994 r. została pierwszą laureatką nagrody „Lux ex Silesia”, ustanowionej przez abp. katowickiego Damiana Zimonia. 4 grudnia 2008 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Jej odejście zamyka ważną epokę w dziejach Uniwersytetu Śląskiego.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy